Projekt  1. stupně

„Podzim na vsi“

Na 1.stupni proběhl projekt zaměřený na podzimní práce, aneb jak se pracovalo v dřívějších dobách. Projekt byl ve spolupráci s výukovým programem „Z políčka až do pece“ skanzenu lidového umění v Zubrnicích, kam jsme se vydali ve dvou skupinách rozděleni podle věku dětí. První skupina (0.,1.A,1.B,2.A) navštívila skanzen Zubnice 4.10.2011. Druhá skupina (3.,4. a 5. třída) ve středu 5.10. 2011.

Po příjezdu si nás pracovnice skanzenu rozdělily na tři skupiny. Postupně jsme obcházeli vesnický skanzen a dozvídali jsme se pokaždé něco dalšího.

Byla pro nás připravena exkurze do mlýna, kde žáci viděli, jak vypadá a funguje malý vodní mlýn,  jak se mlela mouka, jak žili mlynáři a vyzkoušeli jsme si každý sám mletí na ručním  kamenném mlýnku.

Dalším stanovištěm byla vesnická škola, kde si žáci vyzkoušeli jak se  sedělo ve starodávných lavicích. Zde plnili úkoly, které byly připraveny pro každého žáka zvlášť. Poznávali druhy obilí, ale i srovnávali prostředí staré školy s dnešním, líbila se nám „oslovská lavice,“ přikládání do kamen... Nahlédli jsme i do kabinetu pana učitele. Hodina byla ukončena zvonem, na který zazvonila sama paní učitelka zdejší školy.

Navštívili jsme i selské stavení, dvůr a stodolu. Vyzkoušeli jsme si setí, vázání snopů, stavění panáků, mlácení cepem.

V roubence jsme viděli i černou kuchyň, ošatky na chleba a už víme, proč o chlebu říkáme, že je „Božím darem“. Také jsme  ochutnali dva druhy pečiva – jedeno z bílé mouky, druhé z celozrnné, tak jak pekli naši předci.

Všem se nám den strávený v Zubrnicích moc líbil. Žáci si hodně zapamatovali, což si dokázali při vyplňování pracovních listů. Někdo kreslil při výtvarné výchově. Další využili pracovní listy v prvouce a v pracovní výchově. Nejstarší využili nové vědomosti i praktické činnosti při slohové práci. Každý se určitě těšíme na další akce, kde můžeme nejenom slyšet a vidět, ale hlavně si šáhnout a vyzkoušet…