Kurz vodní turistiky – report

Rád bych Vás informoval o průběhu kurzu vodní turistiky.

Den 1.

Dne 12. 6. jsme se vypravili na kurz vodní turistiky. Vyrazili jsme vlakem a cestu si dozajista užili všichni vybraní žáci. A domnívám se, že si společnou jízdu s námi užili i ostatní cestující, kteří byli obohaceni o pěknou muziku a to zejména ve vlaku PRAHA – ROKYCANY – samozřejmě v rámci mezí :). V Rokycanech nás vyzvedl šofér Václav a autobusem nás dovezl přímo do tábořiště U Mloka. Po příjezdu jsme se ubytovali a po krátkém osobním volnu jsme se již 1. den dostali na vodu. Každá posádka se účastnila 30 minutové instruktáže o bezpečnosti při splouvání řeky a seznámila se základními principy ovládání lodě (raftu). K večeři jsme dostali bramborovou kaši se sekanou. Po večerním osobním volnu následovala hra frisbee, do které se překvapivě zapojili všichni účastníci kurzu a musím je za to velmi pochválit. Následovalo osobní volno, hygiena a večerka.

 

Den 2. (11,5 km pěšky x 15 na vodě)

Druhý den kurzu bylo zřetelné ochlazení oproti včerejšímu dni již z rána. Unavené obličeje z ranního vstávání rozzářila první snídaně v tábořišti, která všechny překvapila. Švédské stoly byly plné všeho, od ovoce a zeleniny až po klobásky a vejce na různé způsoby. V 9:00 jsme vyrazili pěšky směr tábořiště Kobylka, což byla naše výchozí adresa pro začátek výletu po řece. Cesta byla vskutku záživná. Seník, chůze polem, loukou, poměrně blízko srn a po velmi málo prošlapaných cestách – trošku divočina. Nutno však podotknout, že se jednalo o oficiální značenou turistickou cestu. Po příchodu do tábořiště Kobylka jsme si rozbalili svačinové balíčky, najedli se a následně vyrazili na vodu. První otázka, která padla zněla: ,, na jakou stranu plujeme“. Na vodočtu Liblín se od pondělí pohybovala hladina vody v blízkosti označení –> sucho. Proto jsme občas podlážkou raftu zadrhli o dno řeky (někteří častěji, podle objemu žaludku po snídani). Trochu jsme zmokli, ale nejednalo se o dlouhodobý déšť. První den na vodě jsme sjeli 2 jezy. Večerní program byl uvolněný z důvodu náročnosti celého dne. Během večera jsme si rozdělali oheň, pekli vuřty a zpívali táborové písně. Objevovali se však písně i z trochu jiného soudku. Nicméně proti gustu, …

Den 3. (7 km na vodě)

Noc byla poměrně chladná, ale již od rána se dalo predikovat slunečné počasí. Na některých tvářích bylo vidět zklamání z toho, že již dnes odjíždíme zase zpět a zítra budeme muset do školy. Po snídani a úklidu chatek se však ještě šlo na vodu. Zklamání z odjezdu domů opět vystřídala radost a pohoda na lodi. Za doprovodu zvuků přírody a slunce, jsme pluli stojatějším úsekem Berounky nežli den předešlý. Obžerství u Kostela, kam jsme se všichni těšili, mělo však zrovna tento den zavřeno a aby toho nebylo málo, stejně tak i kiosek v cílové destinaci. (Proto jsme museli již předešlý den trochu improvizovat a zařídit stravu). V cílové destinaci měli samozřejmě všichni hlad a čekalo se na příjezd Vlastíka. Vlastík nám totiž přivezl bagáž, ale hlavně JÍDLO. Až měli všichni plné žaludky, mohli jsme vyrazit směr Teplice.

Rádi bychom společně s paní učitelkou Vílovou poděkovali všem, kteří se spolupodíleli na organizaci kurzu a to včetně šoférů a personálu tábořiště U Mloka, který vyšel vždy vstříc. Dále bychom také chtěli poděkovat úžasným dětem, které se účastnili kurzu a měli tu čest navštěvovat školu ZŠ Na Stínadlech. Pro nás jakožto pedagogy je někdy ohromným překvapením chování dětí v jejich přirozeném prostředí a čas který s nimi trávíme je pro nás velmi radostný. Rádi vidíme Váš úsměv i když to ve škole někdy tak nevypadá. Tak AHOOOJ !!

Pár vodáckých rad na závěr:

  • Dobře plánuj cestu http://www.vodackanavigace.cz
  • Zjisti si počasí a hladinu vody http://www.chmi.cz
  • Nikdy nevyplouvej na řeku v případě zvýšené hladiny vody
  • Jez si před splutím vždy prohlédni
  • Dbej bezpečnosti a používej ochranné pomůcky, na řekách v ČR zejména vestu a v zahraničí i helmu
  • Nikdy nezkoušej sjet nebezpečný nebo smrtelně nebezpečný jez i když si budeš myslet, že to zvládneš

Fotogalerie zde: Vodák ZŠ 2022

Lukáš Bárta